Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję
Udostępnij na facebook.com

Działanie lasera CO2

Laser to generator promieniowania, który wykorzystuje zjawisko emisji wymuszonej. Nazwa jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmacnianie światła przez wymuszoną emisję promieniowania). Światło lasera jest spójne w czasie i przestrzeni i ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. W związku z tym punkt skupienia lasera spala materiał na bardzo małym obszarze.

Dzięki tym właściwościom grawerowanie laserowe umożliwia osiągnięcie najwyższej precyzji a co za tym idzie eleganckiego i estetycznego wyglądu wykonanych przedmiotów oraz 100% powtarzalności. Cięcie laserem CO2  dzięki bezstykowej metodzie pracy pozwala na wykonanie bardzo małych elementów z dokładnością 0,01mm oraz doskonale gładkimi brzegami co eliminuje konieczność jakiejkolwiek dodatkowej obróbki. Grawerować i wycinać można w szerokiej gamie materiałów: laminacie grawerskim, drewnie, sklejce, akrylu,  papierze, kamieniu, szkle oraz w gumie, w której wykonujemy pieczątki w tym również na poczekaniu (www.verus.lublin.pl).

Zasada działania plotera laserowego jest podobna jak innych zewnętrznych urządzeń sterowanych przez komputer. Ploterem steruje komputer PC poprzez port równoległy lub szeregowy oraz sterownik zainstalowany w systemie operacyjnym. Pracując z tak popularnymi programami jak CoreDraw lub AutoCAD w pełni możemy wykorzystać wszystkie zalety tego urządzenia.

W ploterze laserowym CO2 najistotniejszym elementem jest tuba laserowa CO2. Tuby posiadają różną moc od kilkudziesięciu do ponad stu wat. Moc tuby decyduje o szybkości grawerowania i cięcia różnorodnych materiałów. Jak sama nazwa wskazuje głównym ośrodkiem, w którym generowana jest wiązka lasera jest dwutlenek węgla CO2. nie jest on jednak jedynym gazem wypełniającym tubę. Jest to najczęściej mieszanka gazów pod ciśnieniem. W jej skład wchodzi oprócz dwutlenku węgla, azot (N2), wodór (H2), hel (He). Najpierw za pomocą impulsu napięcia elektrycznego zostają pobudzone do drgań atomy azotu ale ponieważ gaz ten nie emituje energii w postaci fotonów (czyli światła) przekazuje swą energię cząsteczkom dwutlenku węgla a te zmieniają energię drgających elektronów na emisję fotonów.

Lasery tego typu dają światło w zakresie podczerwieni o długości fali 10,6 mikrometra. Ponieważ laser CO2 działa w zakresie podczerwieni jego optyka wykonana być musi ze specjalnych materiałów. Laser taki posiada lusterka z powlekanego krzemu lub złota natomiast okienko i soczewki z german lub ZnSe (selenek cynku). Średnica wiązki laserowej tuby wynosi 2-3 mm. Dzięki układowi optycznemu ulega skupieniu i uzyskuje dużą koncentrację energii na powierzchni materiałów. Dzięki temu uzyskuje się doskonałą rozdzielczość oraz odpowiednią głębokość grawerowania.

Rozdzielczość jest szczególnie ważnym parametrem w przypadku wykonywania grawerowania. Im wyższa rozdzielczość tym wyższa jakość ale i dłuższy czas wykonywania zadania. Innym ważnym parametrem decydującym o szybkości pracy lasera jest prędkość liniowa głowicy, może ona wynosić nawet 1500 mm/s.